Учебна програма по дисциплината ТОКСИКОЛОГИЯ
Курс на обучението : 8-ми семестър
Пълен хорариум:
Лекции - 30 часа
Упражнения - 52 часа
Токсикологията е фундаментална и приложна медицинска наука. При започване на курса по Токсикология, студентът по фармация трябва да има основни познания в областта на медикобиологичните и фармацевтичните дисциплини, и да е преминал по-голяма част от курсовете по тези дисциплини успешно.
Курсът по токсикология включва:
А. Обща токсикология - изучава съвременните принципи и методи в токсикологията, експерименталните подходи, токсикометрия, токсикокинетика и токсикодинамика, механизми на токсично действие, връзка структура-токсичност, нежелани ефекти на лекарствата - класификация, типове, генотоксично, мутагенно, карциногенно, тератогенно, имунотоксично действие; система на лекарствена безопасност; биотрансформация (хепатални и екстрахепатална) - фази, ензимни механизми, биоактивиране, детоксикация, система на цитохром Р 450 - CYP изоформи (структура, функция); фактори, повлияващи биотрансформацията; токсикологичните аспекти на лекарствените взаимодействия (механизми и нива), фактори, повлияващи токсичността (екзогенни и ендогенни), лекарствена злоупотреба и зависимост - типове, механизми, токсикомании.
Б. Специална токсикология - изучава токсикологичното охарактеризиране на основни фармакологични групи, механизмите на медикаментозните увреждания на органи и системи, увреждания с немедикаментозни средства - алкохол и никотин, взаимодействия с лекарства, промяна в клинико-лабораторните показатели от медикаменти; токсикология на агенти от околната среда - пестициди, тежки метали, органични разтворители, промишлени и битови газове, токсикологично охарактеризиране и влияние върху процесите на биотрансформация; принципни подходи при остри интоксикации - съвременна антидотна терапия, детоксиканти, токсикологична характеристика на лечебни растения и хранителни добавки.
Въз основа на получената информация и знания в областта на лекарствената токсикология, бъдещият магистър фармацевт ще може да участва по-ефективно в процеса на оптимизиране, индивидуализиране и безопасност на лекарствената терапия, лекарствените взаимодействия, както и в превенцията на лекарствената злоупотреба.
Дата на актуализиране на текста:31.03.2009 г.