Препратки свързани с фармацията и фармацевтичното образование Brookhaven PDB - Hypertext-Index National Institute of Health, USA US National Library of Medicine JCU Pharmacy Resources James Cook University -Australia World List of Schools of Pharmacy in Oklahoma, USA |
Академични програмиОбучението на студентите по фармация се извършва по учебни планове, приети от Факултетен съвет и утвърдени от Академичния съвет в съответствие с единните държавни изисквания (ЕДИ) за придобиване на образователно квалификационна степен „магистър” по специалността фармация. Те съответстват напълно на Европейските директиви за фармацевтично образование. Продължителността на обучението е 5 академични години, IX семестъра и 6 месеца стаж в аптека. По време на следването студентите могат да получат допълнителни специализации по Промишлена или Клинична фармация. Профилирането на студентите става по собствен избор след VI семестър. Учебния план за студентите фармацевти включва 39 учебни дисциплини. Преподаванията по медицинските дисциплини се провеждат в Медицинския факултет на Медицинския Университет През X семестър от следването си студентите фармацевти провеждат задължителен преддипломен стаж в аптека и полагат колоквиуми по дисциплините включени в държавния изпит. Дипломирането става след полагане на държавен изпит по 5 профилни дисциплини (фармакогнозия, фармакология, фармацевтична химия, технология на лекарствата и социална фармация) или с разработване и защита на дипломна работа. Дипломираните студенти получават образователно-квалификационна степен „магистър” по фармация.
Първа академична година Първи семестър Втори семестър
Втора академична година Трети семестър Четвърти семестър
Трета академична година Пети семестър Шести семестър
Четвърта академична година Седми семестър Осми семестър
Пета академична година Девети семестър Десети семестър
Допълнително изучавани учебни дисциплини за специализацията по Промишлена фармация
Допълнително изучавани учебни дисциплини за специализацията по клинична фармация
Възможности за разработване на докторантури във Фармацевтичен факултет Във Фармацевтичния факултет се предлагат възможности за разработване на докторантури по всички специалности, преподавани във факултета. Те се отнасят към следните научни направления:
Съществуват три форми на обучение на докторанти:
Зачисляването в докторантура за български граждани се извършва след разрешение от МОН, провеждане на приемни изпити и заплащане на еднократна такса (за редовна) и двукратна такса (за задочна) докторантура. Редовните докторанти получават държавна стипендия по време на обучението си. Зачисляването в докторантура за чуждестранни граждани се извършва след разрешение от МОН. Цялостното управление на приемането и провеждането на докторантурата, финансовата обезпеченост и защитата се регулират с държавни нормативни документи (закони, постановления и наредби) и “Правилник за кандидатстване и провеждане на докторантурата в Медицински университет - София”. Следдипломно обучение във Фармацевтичен факултет Следдипломното обучение и специализация на практикуващите магистър фармацевти се осъществява съгласно отделна Наредба на Министерство на здравеопазването в 6 специалности и в две форми – държавна поръчка и платено обучение. Ежегодно след провеждане на конкурсен изпит, зачислените фармацевти могат да започнат тригодишна специализация с елементи на дистанционно обучение, както и полагането на шест колоквиума. За придобиване на права на специалист по съответната специалност след завършване на обучението, кандидатите се явяват на държавен изпит през месеците май и декември всяка година. Специалностите по номенклатурата на наредбата са:
Обучението е базирано в катедрите и лаборатории на факултета, звена от Медицински факултет на МУ-София, Университетските болници и някои производствени звена. Всяка от специалностите се провежда въз основа на разработена план-програма, като специализиращите получават учебни помагала за самостоятелна работа с тестове за самоконтрол, практически задачи и др. Задължение на ръководителите на специализиращите (преподавател-тютор) е да проследяват и осъществяват редовни срещи за отделните тематични единици и при подготовката и явяването на държавен изпит. Задължителните тематични курсове са сведени само в рамките на десет работни дни годишно, като те са с определена практическа насоченост и решаване на казуси, обсъждане на случаи и научни публикации. Тази форма позволява обучаемите да не се откъсват от пряката си дейност, като успоредно натрупват необходим обем знания. Ежегодно се провеждат и отделни тематични курсове за фармацевти и други специалисти от различни сфери на лекарствения сектор – аптеки и болнични аптеки, фирми за търговия на едро и др. към които също има определен интерес.
|
Последно обновяване:28.07.2016 г. 14:13:17 |